YDL Upper League

The Youth Development League – Upper Age Group

City of Portsmouth have combined with Winchester & District to form a Composite Team

Age Groups – Under 17 and Under 20 Women & Men

Team Manager – Paul Farres - ydlupper@portsmouthathletic.co.uk

Division 1A

Competing Clubs

Bournemouth & New Forest Juniors & Salisbury (Composite Team)

Brighton & Hove

Harrow & Dacorum (Composite Team)

Hillingdon

Winchester & District & City of Portsmouth (Composite Team)

South Bucks (Composite Team)

Dates & Venues for 2020

19th April Brighton CANCELLED
24th May Winchester CANCELLED
21st June Hillingdon CANCELLED
26th July Bournemouth CANCELLED


You can download a .pdf version of the current timetable HERE

Time

Event

M/F

Competitors

11:00

400m Hurdles

U20 Men

A followed by B

11:10

400m Hurdles

U17 Men

A followed by B

11:20

400m Hurdles

U20 Women

A followed by B

11:30

300m Hurdles

U17 Women

A followed by B

11:40

1500m

U20 Men

A & B String

11:50

1500m

U17 Men

A & B String

12:00

1500m

U20 Women

A & B String

12:10

1500m

U17 Women

A & B String

12:20

100m

U20 Men

A followed by B

12:30

100m

U17 Men

A followed by B

12:40

100m

U20 Women

A followed by B

12:50

100m

U17 Women

A followed by B

13:00

400m

U20 Men

A followed by B

13:10

400m

U17 Men

A followed by B

13:20

400m

U20 Women

A followed by B

13:30

300m

U17 Women

A followed by B

Track Break

14.00

80m Hurdles

U17 Women

A followed by B

14.10

3000m

Men

All

14.25

100m Hurdles

U20 Women

A followed by B

14.35

100m Hurdles

U17 Men

A followed by B

14.45

3000m

Women

All

15.00

110m Hurdles

U20 Men

A followed by B

15.15

200m

U20 Men

A followed by B

15.25

200m

U17 Men

A followed by B

15.30

200m

U20 Women

A followed by B

15.40

200m

U17 Women

A followed by B

15.50

800m

U20 Men

A followed by B

16.00

800m

U17 Men

A followed by B

16.10

800m

U20 Women

A followed by B

16.20

800m

U17 Women

A followed by B

16.30

2000m S/C

U20 Men

A & B String



One Race under 20 & under 17 athletes A & B Strings

All options

Event

M/F

16.40

4 x 100m R

U17 Women

16.45

4 x 100m R

U17 Men

16.50

4 x 100m R

U20 Women

16.55

4 x 100m R

U20 Men

17.05

1500m S/C

U17 Men A & B String

17.15

1500m S/C

Women - All

17.25

4 x 300m R

U17 Women

17.35

4 x 400m R

U17 Men

17.45

4 x 400m R

U20 Women

17.55

4 x 400m R

U20 Men

In the above steeplechase events A & B String athletes run together



Time

Event

M/F

10.15

Hammer

Men

11.00

Long Jump

Men

Pole Vault

Women

11.35

Hammer

Women

12.00

High Jump

Men

12.45

Long Jump

Women

12.55

Discus

Men

Shot

Women

14.15

Discus

Women

Shot

Men

14.30

Triple Jump

Men

Pole Vault

Men

15.00

High Jump

Women

15.35

Javelin

Men

16.15

Triple Jump

Women

16.55

Javelin

Women

     

With the exception of vertical jumps, all athletes will have 3 trials with top 3 U20 & 3 U17 a further 3 trials having first achieved the required standard